Dagen som mitt husdjur dog hur man hanterar när ditt husdjur går bort

 • John Gray
 • 0
 • 1256
 • 190

28 januari 2015. Jag kommer aldrig att glömma den här dagen. Det var dagen min katt, Nancy Bird, dog. Han var 2.

Vi (min man och jag) vet inte vad som ledde honom till hans död och kommer förmodligen aldrig att veta. Allt vi vet är att han troligen föll från en av de översta våningarna i vår byggnad (vi såg honom senast på 9: e våningen innan vi åkte på joggeturen; en timme senare hittade vi hans kropp på bottenvåningen). Det är antingen att (1) han gled och föll av sin egen slarv (helt osannolikt), (2) han blev förvånad av någon / något och gled och föll, eller (3) någon drev honom från byggnaden. Vi ryser till och med överväger den tredje möjligheten.

När vi hanterade hans döda kropp, såg jag bara att han var helt rörlig. De milda utvidgningarna och sammandragningarna av hans lilla kropp som jag hade kommit att associera som en del av vardagen när jag såg honom sova varje natt var inte längre. Det här är Nancy, den söta mänskliga katt som jag nästan hade sett som mitt barn. Mot de sista två månaderna av Nancy's liv skulle Ken och jag ofta prata om vår framtid med honom i den. Vi skulle prata om hur vi skulle ta Nancy med oss ​​om vi skulle flytta hem. Vi skulle prata om att föra Nancy till en ny park, använda den nya kattbäraren som vi köpte speciellt för honom, så att han kunde utforska en ny plats. Jag skulle alltid besöka husdjursbutiken med några dagar och titta på nya godbitar och mat för Nancy.

Annons

Men inte längre.

Nancy och Kiki, de två bröderna i en av sina vanliga sparringssessioner. Det är Nancy till höger ... ♥

För dig som inte har ett husdjur kommer dagens inlägg om hur man ska hantera djurförlust sannolikt att vara meningslöst. Du behöver inte läsa mer. Men för er som har ett husdjur och / eller tappat ett husdjur tidigare, hoppas jag att det här inlägget kommer att ha något värde. Döden kommer till alla levande varelser. För våra små lurviga (eller icke-lodiga) händer det bara att de har en kortare naturlig livslängd än oss, vilket betyder att oddsen är att vi måste ta itu med att förlora dem någon gång i vårt liv. Idag delar jag 8 tips för att hjälpa dig att hantera ditt djur som försvinner.

(För enkelhetens skull kommer jag att använda pronomen "det" för husdjur i den här artikeln. Vet dock att jag erkänner ditt husdjur som ett komplett levande väsen, precis som du och jag.)

1) Bestäm vad du ska göra med ditt husdjurskropp

De vanliga alternativen är att (1) begrava ditt husdjur, (2) kremera och (3) kassera kroppen i papperskorgen. Om du har en trädgård eller en trädgård kan du begrava ditt husdjur där. För kremering bör veterinärkliniker ha denna tjänst, så kolla direkt med dem. Husdjurskrematorier är ett annat alternativ (i Singapore finns det Pets Cremation Center, Pet Hotel och Mobile Pet Cremation). När det gäller alternativ nr 3, om ditt husdjur har varit med dig under en bra period, tror jag att det förtjänar en bättre sändning än att dumpas i papperskorgen.

För Ken och jag valde vi att begrava Nancy. Vi valde en privat plats nära vårt hem, där fåglarna umgås och solen lyser ljust på dagen - mycket passande för honom när han älskade kvitra på fåglar (ja, han kunde kvitta som en fågel!) Och bada i solen. Ken, som använde icke-existerande trädgårdsutrustning, grävde bort en god timme under de små timmarna på natten innan vi äntligen satte honom i marken med sin favoritleksak, lite kattmat, en träplanka som hans skrappost efter livet och några vatten.

2) Ge dig själv tid att sörja

Ignorera de människor som säger dig att "gå vidare", "muna upp" eller "få ett nytt husdjur" när nyheten om ditt husdags död knappt har kommit in. Jag säger inte att deras råd är dåliga. De har troligen de bästa avsikterna. Men du måste ge dig själv tid att sörja innan du funderar på "gå vidare."

Annons

Känner du till de fem förlusterna? Först föreslog av Elisabeth Kübler-Ross i sin bok "On Death and Dying" från 1969:

 1. Förnekelse - Där personen föreställer sig en falsk, lyckligare verklighet, som att föreställa sig att hans / hennes husdjur fortfarande lever.
 2. Ilska - Där personen, när han inser att denna falska, lyckligare verklighet inte kan existera, upplever ilska mot världen eller till och med sig själv. "Varför händer det här? Hur kan Gud göra detta mot mig? ”
 3. Förhandlingar - Där personen försöker förhandla med en högre makt, till exempel en veterinär eller till och med Gud, för att förbättra situationen. “Tänk om jag gör X? Kanske kommer han / hon tillbaka? "" Kan du ta honom / henne tillbaka genom XXX? "
 4. Depression - När man inser att döden är ett faktum, sjunker personen i sorgens tillstånd. Han / hon kan isolera sig själv från världen för att sörja och sorg.
 5. Acceptans - Personen omfattar att dödlighet och hans / hennes husdjur död är en del av livet. Han / hon börjar gå vidare.

Medan dessa etapper inte nödvändigtvis är i ordning (någon kan hoppa från steg 1 till 4 sedan till 3), och inte heller alla steg upplevs av alla, säger Kübler-Ross att en person upplever alltid minst två av stadierna. IMO, man måste fullständigt arbeta igenom de första fyra stegen (vilka steg som gäller) innan man når ”Acceptance” -stadiet. Men eftersom många tar "Acceptance" som det slutliga målet, rusar de för att komma dit utan att sörja ordentligt. De tvingar sig att "acceptera" sin förlust när de ännu inte har hanterat sina känslor. De låtsas vara glada och engagerar sig i humörlyftande aktiviteter när de fortfarande är djupt oroade över sin förlust.

Ta tid att sörja ordentligt. Jag kan inte berätta vad som är lämplig tid. bara du kan bestämma. Ditt förhållande till ditt husdjur är unikt för er båda och det bör inte finnas någon riktmärke av lämplig längd. För vissa kan det vara veckor; för andra kan det vara månader; för de som hade sina husdjur från den dag de föddes hela vägen fram till sin död kan sorgen mycket väl ta ett år eller mer.

För oss hade vi bara Nancy i 6 månader, men förlusten är verklig. Jag grät varje dag de första 3 dagarna; Ken rivde också under denna period. Medan jag långsamt arbetade med att gå vidare efter det, går det inte en vecka när jag inte skulle kommentera Ken tillfälligt om hur jag saknar Nancy och något slumpmässigt med honom. Jag gör det även idag, tre månader efter hans död. Jag tvivlar på att jag någonsin skulle sluta prata om Nancy; han lever vidare i våra hjärtan.

3) Gå igen och fira minnen från ditt husdjur

Ett av stegen som hjälpte mig att bearbeta min sorg är att gå igenom mina minnen om Nancy och fira dem. Medan Nancy levde spelade vi in ​​ett stort antal videoklipp och tog många bilder av honom och hans bror Kiki. Efter att han dog, särskilt under den första veckan, tittade jag på dessa klipp och granskade bilderna med Ken flera gånger om dagen för att vårda våra glada minnen tillsammans. För varje klipp och varje foto skulle jag komma ihåg det ögonblick som det togs och känna mig tacksam för det. Jag gör det då och då även idag för att fira våra goda tider tillsammans.

Jag startade också denna lista över Nancy's drag och idiosynkrasier som gjorde honom så speciell, som en del av att hedra honom och hålla honom i vårt minne. Till exempel hade han denna speciella gömställe på andra våningen i vår byggnad där han skulle umgås och "sola sig" varje eftermiddag. Han gick oss ut varje gång vi lämnade hemmet och väntar vid trappan tills vi återvände hem varje natt. Vi tror verkligen att han hade ett mänskligt medvetande, genom att han hade en mycket hög medvetenhetsnivå och tycktes kunna förstå oss. När jag pratade med honom, svarade han med enstaka, dubbla eller tredubbla myows och med olika intonationer (beroende på vad jag sa). Varje natt skulle jag ha en minisamtal med honom där jag skulle säga slumpmässiga saker och han skulle svara på varje rad.

Honom smyger en bit av mitt bröd. Detta var under 14-dagars hälsosam livsutmaning i år. 🙂

Bröderna sover i soffan. 🙂 Vi märkte att de alltid skulle vara i positioner som "speglade" varandra, som här.

Annons

Nancy vid mitt skrivbord, vid fönstret. Han gillade den här platsen för solskenet. 🙂

Nancy väntar vid trappan på att vi skulle komma hem varje dag

När du sörjer förlusten, besöka dina tidigare minnen från ditt husdjur:

 1. Vad älskar du mest med ditt husdjur? Skriv ner dessa i en lista.
 2. Vad gjorde det så speciellt för dig? Lägg till dem i listan också.
 3. Alla videor och bilder du tagit med / med ditt husdjur som du kan titta på när du firar minnen om det?
 4. Var var dess favoritplatser och lekplatser? Gå igenom dem och blöt i goda minnen om / med den.

När du minns varje minne ska du inte rusa igenom minnesprocessen. Spela minnet noggrant i ditt sinne och försök att komma ihåg så mycket av det som möjligt. Uppskatta det ögonblicket du hade med din lilla. Blöt i känslan du kände vid den tiden, vare sig det var lycka, irritation (hos ditt husdjur, om det gjorde något fel), skratt eller sorg. Var tacksam för att du hade denna möjlighet att uppleva detta med det. Behandla sedan nästa minne.

4) Vet att det inte är ditt fel

Vissa av er kan klandra dig själv för ditt husdags död, även om det inte har något att göra med dig. Till exempel hade jag en affärsvän, P, som skyllde sig själv när hans hund dog, även om hon dog i ålderdom. Det beror på att den dagen hon dog rusade han hemifrån för arbete istället för att krama henne adjö som han brukade göra. Hans hund gick bort senare samma dag. P var upprörd över ord. Han kunde inte tro att hans älskade sällskapsdjurens sista minne av honom var att han rusade av för ett "dumt arbete" i motsats till att krama henne och visa hennes tillgivenhet.

I vår coachningssamtal sa jag till P att även om det var olyckligt att han inte fick krama sin hund i deras slutliga interaktion, så kommer hans hunds minne om hennes liv inte att bestå av bara det enda minnet. När allt kommer omkring levde hon till en mogen ålder på över 10 år, nästan alla var med P. Hur på jorden skulle tio års lyckliga minnen övergått av det ena ögonblicket där han inte kramade henne, eftersom han var tvungen att gå till jobbet? Detta antog till och med att hans hund kände sig upprörd alls, när hon troligen - som en kännande varelse med en djup relation med sin ägare - förstod att P inte kramade henne för att han var tvungen att gå på jobbet, och inte för att han inte gjorde det älskar henne inte. När han hörde detta kände P sin sorg minska när han insåg att hans självskuld var oberättigad och helt enkelt ett uttryck för hans kärlek till sin hund.

För mig var jag tvungen att förena de första dagarna, till och med veckorna, efter Nancy död, att Nancy död inte var mitt fel. Det beror på att jag undrade hela tiden,

Annons

 • Tänk om… ?
 • Tänk om vi inte skulle jogga? Eftersom jag var den som föreslog att jogga till Ken, varefter vi gick till jogging - och katterna följde oss sedan ut ur lägenheten som de alltid skulle göra. Annars skulle de vila i vårt hem och hösten skulle ha annonserats.
 • Tänk om vi bara tog katterna i hissen i motsats till att låta dem ströva i korridorerna? Då hade det inte funnits något fall att tala om.
 • Tänk om jag återvände hem direkt efter min jogga, i motsats till att jag följde Ken för att få sin middag? Jag kunde ha kommit hem innan det dåliga fallet inträffade och kanske annonserat Nancy död.

Medan någon av dessa åtgärder troligen skulle ha annonserat Nancy's fall och därmed döden, var det viktigaste att inse att jag inte är en förmögenhet och varken jag (eller Ken) kunde ha förutsagt att Nancy skulle dö den natten. Som Nancy semi-ägare (han var en herrelös som regelbundet skulle besöka vårt hem; samma för Kiki) gjorde vi det bästa vi kunde inom ramen för våra situationer. Medan vi skulle göra någonting för att få honom tillbaka, är verkligheten att Nancy är borta, och att skylla mig själv kommer inte att få honom tillbaka. Och jag tror att Nancy inte heller skulle vilja skylla oss själva.

Nancy ligger vid fönstret. Han gillade alltid att hoppa på plattformar och högre avsatser för att få en bättre bild av världen. Jag kände alltid att hans ögon var väldigt vackra, mörka med en svart fälg runt dem.

Du kanske klandrar dig själv för ditt husdags död. Du kanske tänker, Tänk om… ?, och de miljoner andra saker du kunde ha gjort för att hålla hans / henne vid liv.

Men inser att döden är en del av livet, inklusive dödsfall genom olyckor, sjukdomar och ålderdom. Även om du kan försöka redogöra för varje enskild möjlighet och detalj, finns det saker du inte kan hållas ansvarig för i slutändan. Vet att döden ibland bara är en naturlig väg som måste hända. Det bästa du kan göra då är att acceptera döden, till och med oavsiktlig död, som en del av livet, sörja ordentligt (dvs. genom att ge dig själv tid att sörja och ordentligt bearbeta dina känslor), och sedan starta processen att gå vidare.

5) Få inte ett rebound husdjur

Detta kommer förmodligen att gå emot några råd om djurförlust där ute, men jag känner mig ganska starkt för detta. Snälla får inte ett rebound husdjur som hjälper dig att övergå ur din sorg.

Varför? För det första ser jag det som bara ett enkelt sätt att undvika att hantera sorgkänslor som förloras. För det andra tror jag att en levande varelse bör behandlas som en unik varelse, i motsats till någon annans rebound. Detta inkluderar djur. För det tredje, och kanske viktigast av allt, om ditt husdjur var lika viktigt för dig som du hävdar att det var, kanske du vill spendera lite tid på att sörja, ordentligt hedra det och vårda dina minnen om det, i motsats till att få ett nytt husdjur direkt för att blockera dina känslor av förlust.

Betyder det att du aldrig kan få ett nytt husdjur? Nej du kan. Se bara till att när du gör det beror det på att du vill ha ett nytt husdjur och att du är redo att ta hand om det som det, INTE för att du saknar ditt gamla husdjur och att du vill ha ett nytt husdjur som hjälper dig att hantera din förlust. Chansen är att du kommer att behandla ditt nya husdjur som du brukade behandla ditt gamla, och du förväntar dig att det ska bete sig och reagera som ditt tidigare husdjur brukade - vilket inte bara kommer att vara orättvist mot ditt nya husdjur, utan kommer sannolikt att leda till frustrationer mellan er båda eftersom det misslyckas med din definition av ett "perfekt" husdjur. Vad händer dessutom om ditt nya husdjur är helt annorlunda än ditt gamla husdjur, till och med trotsande - vad ska du göra med det här? Sätta tillbaka det till skydd? Ge upp? Aldrig! Att ha ett husdjur är ett viktigt ansvar, och precis som om du försiktigt har tagit hand om ditt tidigare husdjur medan det var runt, förtjänar alla nya husdjur du tar i dig att ta hand om som ett unikt varelse, inte att fylla i en annans skor.
Ingen har kommenterat den här artikeln än.

Tips för att hjälpa dig förbättra ditt liv och bli en utmärkt personlighet.
En populär online-tidning som erbjuder praktiska tips och livshack för personligt välstånd. Öka produktiviteten, sluta uppskjuta och leva ett bättre liv.